Už pri príchode na Námestie Slobody bolo vidieť, že je tu menej ľudí ako na proteste v piatok, čo sa však očakávalo. Pozitívne bolo, že prišlo oveľa viac zamestnancov škôl, ktorých zjavne zaujala myšlienka štafetového štrajku.
Organizátori sa dohodli, že vystúpia zástupcovia škôl, ktoré sa do štrajku zapojili alebo mu vyjadrili podporu nejakou akciou. Zároveň prečítali niekoľko podporných stanovísk z umeleckých a odborných kruhov, zozbieraných v rámci tzv. Výzvy 155. V približne 500-600-člennom dave okrem veľkého počtu zamestnancov školstva nechýbalo ani množstvo detí a ich rodičov, čo je veľmi sympatické.
Tentoraz bol protest vynikajúco nazvučený a prejavy bolo počuť cez celé námestie. Väčšinou sa rečníci zhodli, že stoja za pôvodnými požiadavkami, pretože aktuálny stav v školstve je z rôznych uhlov pohľadu zlý. Objavili sa transparenty z piatku aj nové. Na jednom vyjadrili pracovníci protest proti vyhrážkam, že pre ich aktivity môžu na škole očakávať Štátnu školskú inšpekciu.
Podobne ako na piatkovej akcii, aj teraz Priama akcia pripravila leták (klikni). Kým v piatok sme vyjadrili naše poďakovanie za zotrvanie či znovupripojenie sa k štrajku, v dnešnom sme sa vyjadrovali skôr k veciam, ktoré súvisia s každodennou drobnou a vyčerpávajúcou prácou, ktorá sa musí vynaložiť, aby veci fungovali. Chceli sme cez vlastnú skúsenosť povzbudiť tých, ktorí sú alebo chcú byť aktívni.
Akcia pokračovala pochodom k parlamentu, kde zástupcovia štrajkujúcich odovzdali vyjadrenia zozbierané pod tzv. Výzvou 155.
Popoludní bolo tiež oznámené, že OZ PŠaV odmietli ponuku vlády a plánujú pokračovať v štafetových protestoch v priebehu budúceho týždňa. Neuviedli, či zorganizujú aj ostré štrajky, takže ďalšia iniciatíva v tomto smere zostáva na školských kolektívoch v jednotlivých mestách. Mohol by to byť priestor, ako sa veľa naučiť. Ale o tom možno v inom [ŠTRAJK BLOG]u.
Priama akcia
FOTOGRAFIE Z AKCIE:
Znenie letáku Priamej akcie šírenom na demonštrácii (PDF):
UČÍME SA SEBAORGANIZÁCII
Pracovníci v školstve a žiaci sa toho za posledný týždeň naučili nesmierne veľa. Nie z kníh, ale zo života. A veľa naučili aj nás, za čo sme vďační.
Nebudeme hovoriť, čo by sa teraz malo robiť. Dôvod je prostý. Nápadov je dosť a skôr chýba čas a možnosť ich realizovať. Koordinačné aktivity nezávislej iniciatívy pracovníkov bratislavských škôl sú však v súčasných podmienkach na pomerne dobrej úrovni. Štafetový štrajk je naplánovaný na ďalšie dni a ozývajú sa ďalšie školy, ktoré majú záujem zapojiť sa.
Pokračuje sa v započatých praktických veciach, ako je rozvíjanie kontaktov medzi najaktívnejšími pracovníkmi v školstve a žiakmi. Dbá sa tiež na zachovanie nezávislosti od politikov a ľudí, ktorí by sa na ich mieste radi skôr či neskôr videli. Ide o náročnú úlohu, no zatiaľ sa napĺňa celkom dobre. Ak iniciatívu neprevezmú a neovládnu OZ PŠaV, môžu sa takéto kontakty postupne premeniť na viac než len skupinu kontaktov či priateľov, ktorá vznikla v boji.
Protestujúci pracovníci majú za sebou kus dobre odvedenej konštruktívnej práce. Ak aj došlo k nejakým chybičkám, netreba klesať na duchu. Nedostatky sa objavia v každom boji. Podstatné je poučiť sa z nich a upozorniť na ne do budúcnosti.
Nikto nás nikdy neučil, ako sa organizovať. A predsa sa stalo, že za pár dní sa množstvo pracovníkov na školách a aj školákov naučilo tak veľa. Vieme sa vžiť do kože tých, ktorí sa z „bežných ľudí“ zo dňa na deň stali ľuďmi, ktorí sa vrhli do organizačnej činnosti a čelia všetkým jej príjemným aj menej príjemným stránkam. Vieme, aký náročný bol posledný týždeň pre ľudí, ktorí museli vybaviť desiatky či stovky telefonátov, skoordinovať množstvo ľudí, napísať poltucet vyhlásení, poskytnúť hromadu rozhovorov, zvládnuť debatovať a zvládnuť to veľakrát s prázdnym žalúdkom, zápasiť s nespavosťou a stresom... Mnohí prvýkrát v živote a v takejto intenzite. Mohli sme sledovať, ako zvládajú túto situáciu a zanecháva to v nás rešpekt, ktorý sa len tak nestratí.
Boj v školstve sa ešte neskončil a dá sa predpokladať, že budúci rok prídu ďalšie, či už v samotnom školstve alebo v iných sektoroch. Radi by sme v nich videli viac takých príkladov, akými boli GLS a ďalšie kolektívy zamestnancov, ktoré pokračovali a pokračujú v štrajku po tom, ako bol „prerušený“ direktívnym rozhodnutím OZ PŠaV.
Ťažko predvídať, čo sa stane, ak OZ PŠaV odmietne alebo prijme ponuku vlády. Rozhodujúcim aktérom v nasledujúcom procese by však už nemali byť odbory, ale kolektívy pracovníkov na školách. Bratislavské školy s tým začali pomerne úspešne, ostatné môžu čerpať z ich skúseností vďaka kontaktom (napríklad Facebook stránka www.fb.com/StafetovyStrajk).
Priama akcia pripravila na svojom webe tzv. [ŠTRAJK BLOG], v ktorom publikujeme príspevky k aktuálnej situácii. Zatiaľ išlo o tieto:
* Protest na slovenskom veľvyslanectve vo Varšave
* Súhrn protestných aktivít – 1. decembrový týždeň
* Reportáž a foto z demonštrácie štrajkujúcich bratislavských škôl
* Nesúhlasím s prerušením štrajku! Výzva k posielaniu protestných
e-mailov vedeniu OZ PŠaV
* Sabotáž centrálneho štrajkového výboru OZ PŠaV
* O „nestrannom“ pohľade sociologičky... a ďalších súvislostiach
* Ako vydržať štrajkovať čo najdlhšie?
Priama akcia
Súvisiace články:
[ŠTRAJK BLOG] Zahraničná podpora štrajku v školstve
[ŠTRAJK BLOG] Správa z protestného zhromaždenia OZ PŠaV v Bratislave a Žiline
[ŠTRAJK BLOG] Podporme v ČR štrajkujúcich pracovníkov v slovenskom školstve
[ŠTRAJK BLOG] Protest púchovských a ďalších pracovníkov západoslovenských škôl
[ŠTRAJK BLOG] Kreativita štrajkových hesiel a odkazov
[ŠTRAJK BLOG] Súhrn protestných aktivít – 2. decembrový týždeň
[ŠTRAJK BLOG] Protest na slovenskom veľvyslanectve vo Varšave
[ŠTRAJK BLOG] Súhrn protestných aktivít – 1. decembrový týždeň
[ŠTRAJK BLOG] Reportáž a foto z demonštrácie štrajkujúcich bratislavských škôl
[ŠTRAJK BLOG] Nesúhlasím s prerušením štrajku! Výzva k posielaniu protestných e-mailov vedeniu OZ PŠaV
[ŠTRAJK BLOG] Sabotáž centrálneho štrajkového výboru OZ PŠaV
[ŠTRAJK BLOG] O „nestrannom“ pohľade sociologičky... a ďalších súvislostiach
[ŠTRAJK BLOG] Ako vydržať štrajkovať čo najdlhšie?
Priame akcie na pracoviskách. Základné druhy a konkrétne príklady
Časovo neobmedzený štrajk v školstve – solidarita Priamej akcie a správa z protestu v Bratislave